Вчені довели, що аутизм може бути викликаний кишковими інфекціями

Симптоми аутизму, а точніше розладів аутистичного спектра (РАС), проявляються у зв'язку з виникненням у людини певної моделі поведінки, наприклад, повторюваних дій і зниження соціальних взаємодій, інформує Ukr.Media.

Це захворювання є спадковим, отже, не піддається повному лікуванню традиційними методами. Але дослідники не припиняють боротьбу із симптомами, які, як виявилося, можна зменшити завдяки бактеріям шлунково-кишкового тракту.

Цікаво, що багато людей з розладами аутистичного спектра також страждають від шлунково-кишкових захворювань, таких як спазми в животі і запори.

Про це розповіли автори попередніх досліджень, чию роботу вчені з Каліфорнійського технологічного інституту взяли за основу при проведенні своїх експериментів.

«Як правило, дослідники вивчають аутизм як генетичне захворювання і сприймають її виключно як розлад функціонування мозку. Ми ж поглянули на проблему під іншим кутом і довели, що мікрофлора кишечника може істотно вплинути на симптоми розладів аутистичного спектра», — розповідає співавтор дослідження Саркіс Мазманян.

Прийнявши до уваги, що у людей, які страждають від серйозних вірусних інфекцій, часто народжуються діти з аутизмом, Мазманян і його колеги відтворили таку ситуацію у мишей. Вчені викликали імунну реакцію у самок гризунів шляхом введення препарату, що імітує функції вірусу, після чого на світ з'явилися дитинчата з симптомами РАС.

Дослідники помітили, що у мишей-«аутистів» також проявилися симптоми захворювань шлунково-кишкового тракту, що вказувало на аномалії в розвитку мікрофлори.

Більш того, ШКТ гризунів виявився «негерметичним»: шкідливі речовини і бактерії потрапляли через стінки шлунка та кишечника у кров.

Як повідомляється в прес-релізі, цей ефект, відомий в медицині як підвищена кишкова проникність, проявився у багатьох представників групи піддослідних мишей.

«Наскільки нам відомо, це перше свідчення про розлади аутистичного спектра у тварин з супутньою підвищеною кишковою проникністю», — говорить провідний автор дослідження Елейн Сяо.

Щоб переконатися, що на аутистичну поведінку мишей впливають саме розлади ШКТ, вчені ввели гризунам бактерію Bacteroides fragilis, яка використовується в експериментальному лікуванні захворювань шлунка та кишечника у тварин. Лікування подіяло, і кишкова проникність знизилася.

До того ж дослідники помітили, що поведінка гризунів значною мірою змінилася. Тварини переставали тупцювати на одному місці, стали більше взаємодіяти з іншими особинами і припинили проявляти ознаки занепокоєння.

«Лікування з використанням B. fragilis не тільки поліпшило функції ШКТ і нормалізувало мікрофлору, але й усунуло деякі з основних поведінкових симптомів РАС», — коментує Сяо.

Результати дослідження опубліковані в журналі Cell. Наступний етап — клінічні дослідження на людях.

Автори нового методу лікування симптомів аутизму запевняють, що експерименти повинні початися протягом двох років.

«Наше лікування можна буде застосовувати тільки після пологів. Це означає, що мати вже перенесла вірусну інфекцію і імунну реакцію, а плід почав розвиватися по іншому шляху. Коли дитина з'явиться на світ, її поведінку можна буде коригувати», — говорить співавтор дослідження Пол Паттерсон.

Вчені все ж не радять сподіватися на те, що їх метод лікування буде однаково ефективний і безпечний абсолютно для всіх. Їм належить ще багато роботи перед тим, як технологію будуть випробовувати на людях.

Однак медики вважають, що погляд на РАС в новому світлі допоможе не тільки краще зрозуміти їхню природу, але і надихне інших вчених на створення ще більш ефективних і надійних методів терапії.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *