У двох районах Кіровоградщини зафіксували випадки африканської чуми свиней

Епізоотичними вогнищами неблагополучних пунктів з африканської чуми свиней оголосили частину територій сіл Коробчине, Рубаний Міст Новоукраїнського району та села Іванківці Кропивницького району.

Випадки зафіксовані в особистих підсобних господарствах, повідомили в головному управлінні Дерджпродспоживслужби Кіровоградської області. 

У с. Коробчине встановлено, що свині почали хворіти з 12 серпня з проявом клінічних ознак: погіршення апетиту, загальне пригнічення, діарея, температура тіла 40,6-41,1°С. Згодом одна тварина загинула, всього в господарстві утримувалось 4 голови свиней.

У с. Рубаний Міст було зафіксоване захворювання свині з клінічними ознаками: температура тіла 40,8°С, загальне пригнічення, відмова від корму. Всього в господарстві утримувалося 3 голови свиней.

Також 19 серпня до Кропивницького районного управління Держпродспоживслужби в області надійшло повідомлення про погіршення стану здоров’я свиней в особистому підсобному господарстві в с. Іванківці. Зі слів власниці, тварини почали хворіти 16 серпня. Серед клінічних ознак були: загальне пригнічення, сильна спрага, погіршення апетиту. Тваринам надавалася лікувальна допомога. 18 серпня у них на шкірі з’явилися крапкові крововиливи на вухах та в області підгрудка, підвищилась температура тіла до 40,5°С. Всього в господарстві утримувалося 4 голови.

Спеціалісти Новоукраїнського та Кропивницького районних управлінь Держпродспоживслужби області та ветеринарних лікарень здійснили виїзди на місця захворювання та загибелі тварин для проведення епізоотичних розслідувань з відбором патологічного (біологічного) матеріалів. При дослідженні відібраних проб в Кіровоградській регіональній державній лабораторії Держпродспоживслужби встановлені діагнози африканська чума свиней.

У кожному епізоотичному вогнищі наразі проводяться заходи, направлені на локалізацію та недопущення поширення інфекції.

Відповідно до рішень місцевої державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Новоукраїнській РДА визначені зони захисту радіусом 3 км (села Коробчине та Рубаний Міст Новомиргородського територіальної громади Новоукраїнського району Кіровоградської області). Встановлена зона спостереження (нагляду) радіусом 7 км, до якої віднесли села: Миколаївка, Щербатівка, Бирзулове, Лікареве, Троянове, Андріївка Новомиргородської територіальної громади Новоукраїнського району та частина міста Новомиргорода: вулиці Софіївська, Матросова, Нижньовигінна, Чорногорська, Чорновола, Пацаєва та провул. Пацаєва, гідрологічний заказник річки Велика Вись. Також віднесено до зони нагляду територію Черкаської області (села Маслове, Нечаєво, Ярославка).

Відповідно до рішення місцевої державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кропивницькій РДА визначено зону захисту радіусом 5 км, до якої віднесено села Іванківці та Веселівка Дмитрівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області. Визначена зона спостереження (нагляду) радіусом 10 км, до якої віднесено селище Кудашеве, села Вершаці, Стицівка, Гненне, Тарасо-Григорівка Чигиринської міської ради Черкаської області, села Сніжкове, Федірки, Арсенівка, Глинськ, Ганнівка, Іванівка Великоандрусівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, село Ружичеве Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області, села Юхимове, Макариха, Заломи, Плоске, Новопокровка, Калинівка, Дмитрівка, Веселий Кут Дмитрівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області. 

Наразі проводиться робота з уточнення свинопоголів’я в зонах захисту та спостереження. Сигнальних повідомлень про випадки підозри на захворювання та загибель свинопоголів’я з навколишніх населених пунктів та господарств не надходило.

Головне управління Держпроджспоживслужби в Кіровоградській області вкотре звертає увагу власників свинопоголів`я на необхідність дотримання біобезпеки та «закритого режиму» свиногосподарства. Профілактичні щеплення чи лікування АЧС відсутні! Тож хвороба призводить до 100% смертності свинопоголів’я та значних економічних збитків для власників тварин. Водночас вірус АЧС не передається людині.

Зараження свиней може відбуватися шляхом безпосереднього контакту (від свині – до свині), через ґрунт, незнезаражені корми, предмети догляду й утримання, транспортні засоби, а також через диких кабанів, бродячих тварин, птахів та обслуговуючий персонал.

Дотримуйтеся таких правил:

  • перевзувайтеся і перевдягайтеся, коли заходите в приміщення, де утримуються свині;
  • перед входом у свинарник покладіть килимок (краще поролоновий), який регулярно змочуйте дезінфікуючим засобом;
  • не пускайте у свинарник інших сторонніх людей;
  • не випускайте свиней із хліва – їх не можна вигулювати;
  • не утримуйте в одному приміщенні зі свинопоголів’ям інших тварин чи птицю, особливо, якщо вони виходять на двір;
  • не годуйте свиней залишками їжі зі столу. Однак, якщо цього не можна уникнути, прокип’ятіть їжу впродовж 30 хвилин перед тим, як згодуєте свиням. Корми для свиней також треба проварювати;
  • щодня оглядайте свиней. Якщо виникла підозра, що вони захворіли – обов’язково повідомте фахівця державної лікарні ветеринарної медицини;
  • пам’ятайте, що рано чи пізно інфіковане вірусом АЧС м’ясо, яке заморозили в холодильнику, чи сало, яке закрили у банки, може стати причиною наступного спалаху захворювання, адже вірус у них житиме впродовж тривалого часу.

У разі підозри захворювання тварин на АЧС терміново звертайтеся до державних установ ветеринарної медицини та повідомляйте головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області за тел.: (0522) 32 13 61.

Читайте також:  На Кіровоградщині від африканської чуми свиней гинуть тварини

Джерело: zpu.kr.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *