Вчені з’ясували, чому від холодного болять зуби і як з цим боротися

Зубний біль, який виникає після вживання в їжу чогось холодного, може бути пов'язаний з невідомими раніше властивостями одонтобластів. Це клітини, з яких складається дентин — тканина зуба, розташована відразу під емаллю.

Як встановила група вчених з Бразилії, Німеччини та США, одонтобласти у деяких людей здатні відчувати холод. Це відкриття допоможе у створенні нових препаратів для догляду за порожниною рота, у тому числі жуйок, переконані автори дослідження, інформує Ukr.Media.

Раніше було відомо, що біль в зубах може викликатися наявністю дірки, яка доходить до пульпи (м'якої тканини всередині зуба, з'єднаної з кровоносними судинами і нервами). Але зубний біль може виникати і без пошкодження зуба, наприклад, у літніх людей. Чутливими до холоду можуть стати і пацієнти, які проходять хіміотерапію на основі платиновмісних препаратів. Біль у зубах іноді навіть змушує людей припинити лікування раку, говорить співавтор дослідження Йоген Ленерц з Массачусетської багатопрофільної лікарні.

Водночас зубний біль вивчати досить важко: тканини зуба, перш за все дентин (який відповідає за форму зуба), тверді, а вивчити больові сигнали можна, тільки викликавши біль безпосередньо в ротовій порожнині людини — тобто її довелося б різати зуб.

Тому дослідження зубного болю проводять на мишах, у яких маніпуляції над зубами здійснюють, поки тварини перебувають в стані анестезії. Їх реакцію на біль досліджують через поведінку: наприклад, миші із зубним болем п'ють більше підсолодженої води.

Як з'ясував Ленерц з колегами, причиною чутливості зубів до холодного є білок, закодований в раніше відкритому гені TRCP5. Цей ген присутній в нервових клітинах різних частин тіла і, як було показано раніше, є медіатором больового сигналу, викликаного холодом. Зокрема, білок TRCP5 впливає і на клітини дентину одонтобласти, роблячи їх чутливими до холоду. Таким чином, людина відчуватиме біль в зубах, якщо дентин з тих чи інших причин позбавляється природного захисту — емалі.

І хоча це звучить логічно, саме зв'язок болю з білком TRCP5 дозволив вченим знайти, як можна подолати чутливість зубів до холоду. Це можливо за допомогою гвоздичної олії, яку і раніше використовували в цих цілях.

Хімічна сполука евгенол, яка міститься в олії гвоздики, виявилася дієвою в блокуванні діяльності TRCP5. Її Ленерц з колегами пропонують додавати, наприклад, в жувальну гумку для людей з чутливими зубами. Але пробувати самолікування категорично не радять.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *