Чому не можна пити багато води

І західні, і вітчизняні дієтологи в один голос стверджують: людині незалежно від навантажень і пори року потрібно пити багато води. Це допомагає поліпшити водно-сольовий баланс в організмі. Але чи вірне це твердження? Виявляється, надмірна кількість рідини може нанести серйозної шкоди внутрішнім органам, інформує Ukr.Media.

Як виникає спрага

На думку біологів, основна причина, чому людині хочеться пити, – зміна водно-сольової рівноваги в крові. У середньому в одному літрі крові міститься 9,45 грама солі. Незначні коливання вмісту цієї речовини можливі, але лише в сотих частках грама. Однак, якщо концентрація солі, наприклад, збільшується, то порушується діяльність всіх клітин організму, адже вони забезпечуються кров'ю. Її водна складова в такий момент знижується, і кров гусне. А це, як стверджують лікарі-флебологи, загрожує виникненню тромбів, а значить, харчування якоїсь конкретної ділянки тканини або органу буде заблоковано. Але це в критичних випадках.

Як правило, вже в перші миті незначного збільшення концентрації солей людина відчуває сухість у роті. Це – перший сигнал, що закликає підвищити рівень рідини в організмі. Так відбувається, наприклад, у спеку, коли людина потіє і рідина випаровується.

Пити багато води згубно

Виходить, що краще для організму випивати більше рідини? Зовсім ні. Відомо, що чим більше в спеку п'єш, тим більше хочеться. Тіло в цей момент рясніше потіє, і разом із збільшеною кількістю випаровуваної вологи з організму йде і більше солі. І в цьому випадку першою страждає шкіра обличчя і рук, а також волосся.

Якщо людина навмисно привчає себе до збільшеного споживання води, то в звичайну нежарку погоду це завдає шкоди багатьом внутрішнім органам. Вітчизняні гастроентерологи попереджають: рясне пиття серйозно розбавляє шлунковий сік, він перестає бути концентрованим і згубним для мікробів, які потрапляють в шлунок із їжею. Вода дозволяє їм вижити, а значить, збільшується ризик розвитку інфекцій.

Деякі вважають, що рясне пиття допомагає поліпшити роботу нирок. Французький нефролог П'єр Ронсо у своїй науковій праці пояснює, як насправді вони функціонують. Щоб підтримувати в організмі необхідний рівень рідин, нирки реабсорбують частину води, яку вже відфільтрували. Це забезпечує стандартну концентрацію сечі. Але чим більше людина п'є, тим менше ниркам доводиться економити воду, і канальці, створені спеціально для реабсорбаціі, з часом працюють все гірше. Якщо організм в жарку погоду опиниться без звичного доступу до води, то нирки не зможуть його наситити зекономленою рідиною, і тоді стрімко зневоднення почнеться.

Надмірне споживання рідини незабаром наповнює тканини печінки, нирок, вони набухають, а їх функціональні властивості слабшають. Між тим ці органи відіграють важливу роль у видільній системі, і коли вона дає збій, організм не повністю виводить з себе воду. Рідина затримується в клітинах тканин, виникають набряки, які провокують збільшення тиску в стінках кровоносних судин. Далі починаються головні болі. Набряклі через збільшену вологу лімфовузли теж не справляються зі своїм завданням – імунітет знижується і до розвитку шлунково-кишкових інфекцій залишаються лічені години.

Вода допомагає схуднути?

Багато жінок, збільшивши кількість споживаної рідини, незважаючи на побічні явища у вигляді невеликих набряків, заявляють про реальне зниження ваги. Отже, для ефективного схуднення багато води все ж потрібно?

Спочатку рясне пиття дійсно покращує функцію кишечнику, у нього збільшується перистальтика, проходження їжі по відділах відбувається швидше, а отже, ефективніше виводяться продукти травлення, вага зменшується. Але вже через три місяці ситуація змінюється. Підшлункова залоза і жовчний міхур насичується водою, і в їх роботі виникають проблеми. Їжа не до кінця переробляється, тому що знижений рівень виділеної жовчі та інших секретів. Поступово слизова оболонка кишечника теж розбухає – все частіше виникають запори. Це призводить до загальної зашлакованості організму і набору ваги.

До того ж ендокринологи попереджають: переповнені вологою клітини гормональних залоз не можуть повноцінно брати участь в обмінних процесах через брак енергії.

Тому спалювання жиру і вуглеводів сповільнюється, а це ніяк не сприяє схудненню.

Багато води потрібно спортсменам?

Виходить, звичайним людям не варто змушувати себе пити багато рідини – це шкідливо. Можливо, збільшене споживання води необхідно спортсменам. Але і це не так. Доктор Тімоті Ноукс, професор спортивної медицини в Університеті Кейптауна (ПАР), у своїй книзі «Зневоднення при фізичних навантаженнях: міфи і факти» доводить, що сильне насичення організму водою зовсім не сприяє покращенню спортивних результатів, а навпаки, погіршує їх і піддає організм ризику гіпонатріємії (порушення водно-електролітного балансу).

Професор стверджує, що пити до настання спраги просто не можна. Це знижує концентрацію уваги, фізичну активність м'язів як у спортсменів, так і у звичайних людей. І якщо ми хочемо бути бадьорими і здоровими, рідини потрібно пити стільки, скільки фізично потрібно організму.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *