Чи відновляться легені, якщо кинути палити?

Ми знаємо, що тютюновий дим має сильний руйнівний вплив на легені та дихальні шляхи. Але що відбувається з цими ушкодженнями, коли людина повністю позбувається цигарок? Чи можуть легені колишнього курця відновитись повністю?

Що саме відбувається з легенями під час куріння?

Коли ми куримо, токсини у складі сигаретного диму дратують та запалюють слизову оболонку дихальних шляхів та легень. У тому числі, дим порушує роботу вій легень — циліа. Ці крихітні тонкі волоскоподібні структури повністю покривають бронхи (гілки, за якими повітря, що вдихається, йде до легень), захищають їх від пилу і шкідливих речовин у складі повітря, і виводять зі слизом, інформує Ukr.Media.

Цигарковий дим буквально «паралізує» вії — вони не знищуються, але швидкість їхньої роботи суттєво знижується. В результаті бронхи наповнюються забрудненим слизом.

До речі, саме тому, коли людина кидає курити, її якийсь час турбує сильний кашель з мокротою — вії, що повернулися до роботи, виводять слиз, що накопичився.

Але це не все. Токсичний тютюновий дим, а також забруднений слиз ушкоджують саму легеневу тканину — вона втрачає еластичність, а просвіт дихальних шляхів звужується. Клітини органу недоотримують кисень і руйнуються. Назва цієї патології — хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ).

Надалі ця хвороба призводить до часткового руйнування альвеол — своєрідних бульбашок усередині легенів, у яких відбувається обмін кисню та вуглекислого газу. Опір повітря в легенях збільшується, а дрібні бронхи втрачають зв'язок з альвеолами і перестають бути прохідними. Результат — емфізема легень. Процес дихання порушується, виникає гостра нестача кисню, і навіть легка фізична активність викликає задишку.

Крім того, у складі тютюнового диму міститься безліч канцерогенів — речовин, які руйнують ДНК клітин та призводять до їх мутації. Клітки, що мутували, з часом можуть стати причиною розвитку раку — злоякісних пухлин.

Чи можуть легені повністю відновитись від пошкоджень?

Це залежить від стажу куріння.

Якщо курець не встиг «заробити» зміни структури легень (емфізему, рак), а його ушкодження мають функціональний характер — повне відновлення можливе. Після відмови від куріння вії, що відновилися, виводять забруднений слиз, роздратування, запалення і навіть набряк слизових дихальних шляхів з часом проходять. Газообмін також відновлюється.

Регенеруються і самі клітини легень — щоправда, процес може проходити від 2-3 тижнів до року і більше, залежно від стажу курця.

Відновлення можливе і при ХОЗЛ — сучасна фармакотерапія може не лише запобігти розвитку хвороби, але й усунути морфологічні зміни в органі.

Але якщо курець дійшов до емфіземи — повного відновлення з великою ймовірністю вже не станеться.

А що щодо клітин, що мутували?

Клітини, що мутували, вже не підлягають корекції.

Вони залишаються «бомбами сповільненої дії» — будь-якої миті можуть призвести до розвитку раку.

Довгий час вважалося, що ці клітини, які мутували, але не загинули, вже не можна замінити. Але нещодавнє дослідження проєкту «Раковий геном» при Інституті Сенгера (Великобританія) говорять про інше.

Згідно з цим дослідженням, легені можуть «врятуватися» за рахунок клітин, що залишилися, які не мутували.

Поки що незрозуміло, як окремі клітини змогли уникнути мутації. Але ясно одне — при відмові від куріння вони починають рости і «заміщають» собою пошкоджені клітини, що мутували.

Вченим ще належить з'ясувати, в якому саме обсязі можливе заміщення. Але поки що дослідники проєкту називають попередню цифру — до 40% клітин легень.

Дана стаття носить виключно інформаційний характер. Перед використанням даних, наданих вище, проконсультуйтеся з сертифікованим фахівцем. Редакція не гарантує будь-які результати і не несе ніякої відповідальності за шкоду або інші наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання відомостей, наданих вище.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *