Винесене у заголовок питання багатьом може здатися дивним: невже варто обговорювати правила пережовування їжі? Гастроентерологи, стоматологи та інші лікарі з сумом відповідають — варто. Річ у тім, що не кожна людина знає про користь грамотного вживання їжі. Нижче піде мова про те, як потрібно працювати щелепами, щоб не нажити собі хворобу, інформує Ukr.Media.
Ретельніше треба жувати, ретельніше!
У роті людини розташована важлива залоза нашого організму — слинна. Перетравлення їжі стартує ще під час жування. Крім того, одночасно активізуються інші органи, які беруть участь у подальшому перетравленні їжі.
Ферменти нашої слини дуже важливі для обробки їжі. Наприклад, вони допомагають розщеплювати складні вуглеводи, які знаходяться у їжі, що полегшує перетравлення. Правда, для цього необхідно заздалегідь попрацювати зубами: не можна робити так, щоб до організму потрапляли великі шматки. Це ускладнює його роботу, а також робить проблемним засвоєння і перетравлення їжі.
Маленькі шматочки також гарні тим, що містять невелику кількість повітря. Тобто шлунок не буде ним перевантажений, а це означає, що людина не страждатиме на здуття живота або утворення газів.
Їжте і прислухайтеся до себе
Добре пережована їжа — це джерело корисних речовин, які організм зможе набагато швидше та ефективніше засвоїти й почати використовувати. Це пов'язано з тим, що на кожен шматочок буде витрачено набагато менше травних ферментів.
Вважається, що відчуття насичення від шлунка до рецепторів головного мозку надходить приблизно за 20 хвилин. Тобто за умови швидкого поглинання їжі можна з'їсти більше, ніж потрібно. Медики наголошують: повільне пережовування їжі допомагає насититися меншою її кількістю. Під час їжі не поспішайте і прислухайтеся до себе — чи вам вже достатньо, чи можна покласти ще шматочок.
Гастроентерологи відзначають, що їжа на ходу — це проблема сучасного суспільства. Коли людина постійно поспішає, вона намагається якомога швидше поглинути їжу. Не отримати від неї задоволення — а просто проковтнути, щоб відчути насичення. Це призводить до того, що люди поступово втрачають смакові відчуття. Ну а до чого вони, якщо смак їжі йде на третій план?
Ретельне пережовування робить їжу більш смачною, солодкою — це пов'язано з тим, що слина краще взаємодіє з їжею і розщеплює вуглеводи на більш прості.
Скільки разів необхідно жувати
З цього приводу у медиків немає єдиної думки. Середні показники наступні: тверду їжу необхідно жувати 30-40 разів, а рідку (каші, пюре, супи) — 10 разів.
До речі, під час жування зуби і ясна отримують навантаження та користь, як м'язи тіла під час занять у тренажерному залі. Залежно від типу їжі навантаження на зуби може становити від 20 до 120 кг. Такий тиск сприяє посиленню кровотоку в оточуючих тканинах, що запобігає розвитку пародонтиту. Звідси висновок: корисне пережовування — обома сторонами та по черзі, щоб рівномірно розподілити навантаження.
Користь повільного і ретельного пережовування їжі полягає у наступному: у людини поліпшується травлення, краще виводяться шлаки з організму, довше зберігається здоров'я зубів і профілактуєте появу неприємного запаху з рота.
Джерело: ukr.media