Аби ще раз привернути увагу кропивничан до свого здоров’я і наголосити на важливості профілактики та раннього виявлення онкологічних захворювань, начальниця управління охорони здоров’я Кропивницької міської ради Оксана Макарук та експертка управління охорони здоров’я з терапії Дарія Думен провели брифінг.
“Україна посідає друге місце в Європі за темпами поширення раку. Щороку понад 160 тисяч жителів дізнаються, що вони – онкохворі. Кількість хворих на рак в Україні зросла у 35 разів за останні 10 років. Злоякісні новоутворення уражають в Україні кожного четвертого чоловіка і кожну шосту жінку, при цьому шанс захворіти істотно збільшується після 50-ти річного віку. Кіровоградська область з онкозахворюваності на 35% перевищує загальнодержавні показники, а місто Кропивницький – на 69%”, – навела невтішну статистику Оксана Макарук.
За словами посадовиці, у структурі захворюваності по області перше місце посідає рак шкіри – 13,9%, друге – рак легень – 10,3%, третє – рак молочної залози – 9,2%, четверте – рак прямої кишки – 6,7%, п’яте – рак передміхурової залози – 6,6%.
Рак, як причина смерті, посідає друге місце у структурі смертності населення України і разом з серцево-судинними захворюваннями визначає рівень здоров’я наших співвітчизників.
“Виникнення раку різко зростає у старшому віці, але щорічно онкологічні захворювання «молодшають». Серед чоловіків зростання кількості онкохворих починається десь з 45 років, у жінок – із 40 років. У цьому віці, наприклад, для жінок, у яких домінує хвороба молочної залози, починаються інваріативні зміни молочної залози і якщо жінка не в повному обсязі спостерігає за станом своїх молочних залоз, вона має дисгормональні зміни, то починаючи з 40 років ризик виникнення раку різко зростає”, – пояснила Оксана Макарук.
У Кропивницькому щорічно реєструють біля однієї тисячі первинних випадків онкологічних захворювань. Торік вперше рак виявлений у 1140 пацієнтів ( в 2022 році – 969), із них 26% осіб працездатного віку і 2 дитини віком до 15 років.
З приводу злоякісних пухлин на обліку перебувають 9 893 жителів міста, з них більше 5 років – 6 296 – хто своєчасно отримав спеціальне лікування.
Із вперше виявлених випадків захворювань лише 13 % виявлено внаслідок профілактичних оглядів на ранніх стадіях захворювання, при відсутності будь-яких скарг, каже посадовиця і наголошує, це надзвичайно низький показник ранньої діагностики. Майже всі хворі отримали спеціальне лікування і мають позитивний прогноз щодо повного одужання і відновлення працездатності. Тому керівникам установ, організацій, підприємств необхідно звернути увагу на здоров’я своїх працівників та сприяти проходженню ними щорічних профілактичних оглядів, незважаючи на воєнний стан.
Із вперше виявлених випадків онкологічних захворювань на ранніх стадіях виявлено 62,5%, на жаль, в 37,5% випадків захворювання мало ІІІ або ІУ стадію захворювання. В занедбаній ІУ стадії виявлено 22,2% хворих.
Торік від раку у Кропивницькому помер 471 хворий, що становить 209,9 на 100 тисяч населення.
Від онкологічних захворювань не застрахований ніхто, але близько 40% усіх захворювань на рак є такими, яким можна запобігти, стверджують у Всесвітній організації охорони здоров’я. Для цього варто відмовитися від тютюнопаління, зловживання алкоголем та сонячними ваннами, а також слідкувати за власною вагою, дотримуватися здорового способу життя, своєчасно проходити профілактичні огляди і обстеження, звертатися за медичною допомогою.
За Програмою медичних гарантій держава покриває основні види діагностики та медичної допомоги на кожному етапі лікування. Всі ці послуги для пацієнта є безкоштовними. Раннє виявлення раку суттєво збільшує шанси на успішне лікування.
Джерело: zpu.kr.ua