Операцію з пересадки серця вперше провели в Кіровоградській обласній лікарні.
Як повідомляли вже в ЗПУ, операцію проводив гендиректор ДУ «Інститут серця МОЗ» Борис Тодуров спільно з командою лікарів обласної лікарні.
За словами гендиректорки КНП “Кіровоградська обласна лікарня Кіровоградської обласної ради” Лариси Андреєвої, до проведення цієї важливої і, поки що, першої в історії закладу операції готувалися з 2019 року. Саме тоді, після участі в нараді на рівні профільного комітету Верховної Ради, розпочався шлях до реалізації цього плану.
«На жаль, пандемія відклала ці плани, але зараз, навіть попри війну, ми цю роботу провели. Наразі лікарня має діючий договір про співпрацю з ДУ «Інститут серця МОЗ» в особі гендиректора Бориса Тодурова – про можливість оперувати та здійснювати пересадку серця. Також ми підписали угоду про співпрацю та можливість залучати спеціалістів для проведення трансплантації печінки та нирок з Національним інститутом хірургії і трансплантології ім.О.О Шалімова. У п’ятницю Борис Тодуров сам прибув до нашої лікарні і провів операцію з пересадки серця. Наші спеціалісти підготували донора, правильно провели процедуру смерті мозку, згідно з Протоколом. Також був проведений забір печінки від донора. Цю операцію провели лікарі Національного інституту хірургії і трансплантології ім. О.О Шалімова», – розповіла Лариса Андреєва.
Оперативне втручання стало можливим завдяки підготовці та фаховій роботі спеціалістів Кіровоградської обласної лікарні. Зокрема, підготовка та безпосередньо оперативне втручання стало можливим завдяки команді лікарів. Серед них – медичний директор лікарні Анатолій Бондар, трансплант-координаторка, анестезіолог Ліна Логвінова, лікар-невропатолог, заввідділенням гострих мозкових інсультів Олександр Медвідь, лікарі-анестезіологи Микола Цепінь та Артем Ларіков, лікар-нейрохірург, спеціаліст з УЗД судин головного мозку та шиї Антон Романьков.
Згоду на донорство органів своєї матері надала донька 58-річної пацієнтки, яку доставили до обласної лікарні у стані коми. На момент прибуття пацієнтка перебувала у комі ІІІ ступеню. При обстеженні виявили величезний крововилив у мозок, який був несумісний з життям.
«До цієї першої згоди від родичів у нас було п’ять відмов. У нашому закладі констатували випадки смерті головного мозку, втім родичі померлих пацієнтів не надавали згоду на донорство органів. Але цього разу ми отримали згоду – від доньки пацієнтки, якій констатували смерть головного мозку. Можу сказати, що це людина з великої літери. Вона сказала: «Я хочу, щоб моя мама жила, і нехай її серце живе в іншій людині. А я буду розуміти, що вона на цьому світі». Це важливий заклик до нашого суспільства», – зазначила трансплантка-координаторка, лікарка-анестезіологиня Ліна Логвінова.
Наразі кожен має змогу стати посмертним донором органів.
«Ми будемо працювати та вдосконалюватися, аби в подальшому ми разом із спеціалістами цих Інститутів стали за один операційний стіл і проводили такі операції. Мої колеги пройшли серйозний відбір, аби займатися цією роботою. Зауважу, що рішення про можливість проводити такі оперативні втручання приймали в Міністерстві охорони здоров’я. Там вивчали, чи є у нас відповідне обладнання та спеціалісти. Ми отримали відповідне погодження і я хочу подякувати за довіру до медиків Кіровоградщини», – наголосила очільниця обласної лікарі.
Вона підкреслила, що зроблено перший, дуже важливий крок. Надалі триватиме кропітка робота, спрямована на забезпечення кадрового потенціалу (у штаті лікарні мають бути чотири кардіохірурги), отримання відповідного пакету медичних послуг від НСЗУ і, нарешті, отримання апарату штучного серця від Міністерством охорони здоров’я.
Наразі четверо молодих лікарів закладу проходять відповідне навчання, аби долучитися до команди фахівці, які виконуватимуть трансплантацію органів в майбутньому.
Довідково: раніше у Кіровоградській обласній лікарні відкрили відділення гострих мозкових інсультів.
Джерело: zpu.kr.ua