Опитування показують, що більшість людей купують цей товар, орієнтуючись лише на ціну та дизайн упаковки. Стоматологи стверджують: такий вибір — справа дуже відповідальна. Адже за допомогою правильної пасти можна вирішити багато зубних проблем, інформує Ukr.Media.
Ще порівняно недавно люди взагалі обходилися без пасти — першу було створено в 1873 р. Але й досі можна почути розмови, що значення її сильно перебільшене — адже щітки очищають зуби і без їхньої допомоги.
Пасти і щітки виконують різні завдання, пояснили стоматологи. Щітка механічно прибирає зубний наліт (першопричину каріозного руйнування зубів). Паста бореться з мікробами і зміцнює зубну емаль, тим самим також оберігаючи зуби від руйнування.
Однак зміцнюють емаль далеко не всі зубні пасти. На магазинних полицях трапляються й такі, що можуть нашкодити зубам.
Пасти з фтором
Фториди — єдиний мікроелемент, рекомендований Всесвітньою організацією охорони здоров'я для застосування в пастах як доведений метод профілактики карієсу. Фториди за час чищення з'єднуються з емаллю зубів і утворюють речовину, яка робить зуби нечутливими до впливу кислот, а також підвищують вміст кальцію в зубах.
Пасти з фтором рекомендуються практично всім.
Пасти з кальцієм
Їх часто рекомендують дітям і підліткам. Але стоматологи вважають, що кальцій у пастах не приносить користі — у слині людини міститься стільки натурального кальцію, що з пасти він уже просто не засвоюється.
Пасти з содою
Належать до розряду гігієнічних (тобто не містять компонентів для захисту зубної поверхні). Пасти з содою добре очищають і освіжають порожнину рота. Мають м'який відбілювальний ефект.
Пасти з медом і прополісом
Наявність цих добавок у пасті серйозно не позначається на їхній ефективності — вони навряд чи роблять зуби чистішими і міцнішими. Продукти бджільництва набагато корисніше, зокрема і для зубів, вживати "живцем".
Пасти з травами
Біологічно активні речовини, що містяться в них, мають протизапальну та антисептичну дію, що особливо цінно для "дорослих" пацієнтів із захворюваннями ясен (гінгівіту і пародонтиту), які зазвичай виникають після 40 років.
Пасти з травами очищають зуби дбайливо, попутно зменшуючи кровоточивість ясен, знімають набряки та ознаки запалення.
Відбілювальні пасти
Відбілювальний ефект від їх застосування не доведений, а відстрочені наслідки не вивчені. Є припущення, що агресивні абразиви можуть призвести до стирання емалі.
Тому стоматологи рекомендують людям зі здоровими зубами не користуватися такими пастами регулярно, а за підвищеної чутливості зубів не використовувати їх зовсім.
Паста, гель чи порошок?
У складі зубного порошку багато абразивних (очищувальних) речовин, тому використовувати його рекомендується 1-2 рази на тиждень курцям, людям, які регулярно вживають напої, що забарвлюють зуби (чай, кава), і пацієнтам із зубними протезами.
Гелеві пасти не містять абразивних частинок, замість них присутні речовини, що розчиняють зубний наліт (зазвичай двоокис кремнію), тому їхня очищувальна здатність невелика. У вигляді гелів частіше випускають пасти для дітей.
Звичайні пасти — оптимальний вибір. Вони добре очищають зуби, але не шкодять зубній емалі.
Джерело: ukr.media