«Постінор» за рецептом? Де отримати екстрену контрацепцію у Кропивницькому (ОНОВЛЕНО)

 З квітня в Україні рецептурні ліки можна буде отримати не тільки за паперовим, а й за електронним рецептом. Водночас з’явилася інформація, що засоби екстреної контрацепції будуть видавати тільки за рецептами.

«Гречка» дізналася, чи справді це так і де можна в Кропивницькому отримати пігулки екстреної контрацепції безкоштовно і цілодобово.

Які ліки продаватимуть за рецептом

За інформацією Міністерства охорони здоров’я, рецептурними є близько 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів – тобто таких, які відпускаються виключно за призначенням лікаря.
Крім ішого, в цьому переліку є:

  • антибіотики;
  • гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
  • протисудомні засоби;
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
  • стероїдні лікарські засоби.

Водночас в МОЗ наголосили, що з квітня в Україні електронні рецепти будуть діяти паралельно з паперовими, а сам перелік рецептурних засобів не розширюється.

«Безумовною перевагою е-рецепта є те, що на відміну від паперового, вам не потрібно щоразу звертатися до лікаря на прийом для того, щоби отримати рецепт на ліки. Це можна буде зробити дистанційно», – пояснили в міністерстві.

Проте у соцмережах громадяни почали обурюватися тим, що засоби екстреної контрацепції не можна буде придбати без рецепта – адже їх потрібно прийняти у лічені години після незахищеного статевого акту, а рецепт у лікаря отримати швидко може й не бути можливості. Джерелом цієї інформації став коментар експертки департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА з організації та управління фармацією Неля Бик для espreso.tv.

«Усі гормональні препарати відпускатимуть за рецептом, у тому числі гормональні контрацептиви. Навіть “екстрений” протизаплідний засіб “постинор”, який найефективнішій у першу добу після незахищеного статевого акту, не можна буде придбати без рецепта», – йдеться у коментарі.

ОНОВЛЕНО: У відповідь МОЗ підкреслило, що з квітня 2023 року не змінює правила відпуску лікарських засобів у країні, а лише вводить можливість отримати рецепти не тільки в паперовому, а й в електронному форматі.

«З впровадженням е-рецепта не потрібно щоразу звертатися до лікаря на прийом для того, щоби отримати рецепт на ліки. Це можна буде зробити зокрема і дистанційно. Призначення ліків завжди будуть доступні у вашому смартфоні. Це ще одна перевага електронного рецепта, над паперовим», – підкреслили у міністерстві.

Крім того, з травня 2022 року в Україні діє постанова Кабміну №542, згідно з якою відпуск рецептурних ліків на час воєнного стану може здійснюватися без рецепта лікаря за умови, що працівники аптек при цьому роз’яснятимуть пацієнтам необхідність дотримуватися інструкції застосування. Винятком є медикаменти, які містять наркотичні, психотропні речовини чи прекурсори, а також отруйні та сильнодіючі лікарські засоби.

Де видають засоби екстреної контрацепції у Кропивницькому

Сімейний лікар Дмитро Корольков пояснив «Гречці», що рецепт на екстрену контрацепцію (ЕК) може виписати як і він, так і гінеколог. При цьому направлення до гінеколога від терапевта не потрібно.

«У моїй практиці ще не було звернень щодо рецепту на екстрену контрацепцію. Наскільки мені відомо, то ці препарати відпускають в наших аптеках, не запитуючи рецепт від лікаря», – сказав він.

Водночас головна лікарка пологового будинку в Кропивницькому Людмила Романів пояснила «Гречці», що у їхньому закладі екстрену контрацепцію можна отримати і безкоштовно. У закладі є запас відповідних засобів у рамках співпраці з міжнародною організацією «Лікарі без кордонів»

«У нас вони є, і ми видаємо їх безоплатно. Для цього не потрібно рецепта чи направлення, чи проходити попередньо у нас лікування. Ми просто фіксуємо у себе, що видали засіб, записуємо це в медичну картку і все», – пояснила вона.

Такі засоби у міському пологовому у Кропивницькому жінки можуть отримати і не тільки власне одразу після незахищеного статевого акту, а й так би мовити «про запас»: засоби ЕК видають без гінекологічного огляду чи інших процедур – лише за зверненням.

«Ми ще не видавали електронних рецептів, зокрема паперові. Тобто якщо жінка, наприклад, перебуває на амбулаторному лікуванні і потребує ліків, яких у нас немає, то ми виписували рецепт. У нас є аптека на території закладу, то там засоби екстреної контрацепції відпускали і без рецепта», – додала Людмила Романів.

Так само у міському пологовому будинку можна отримати безкоштовно засоби планової контрацепції (гормональні спіралі, оральні контрацептиви, презервативи). Заклад працює цілодобово і знаходиться у Кропивницькому по вулиці Олени Журливої, 1. Контактний телефон: (0522)34-57-70, цілодобова гаряча лінія: (0522)34-68-01.

«Ми працюємо і видаємо засоби екстреної контрацепції безкоштовно цілодобово. Для цього можна звернутися або безпосередньо у заклад, або зателефонувати на гарячу лінію до нас і ми випишемо електронний рецепт», – зазначила головна лікарка міського пологового будинку у Кропивницькому.

Також гормональні препарати та контрацептиви можна отримати в Обласному центрі планування сім‘ї та репродукції людини (Студентський бульвар, 18). Контактний телефон: (0522)37-85-89.

Джерело: gre4ka.info

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *