15.01.2024

Яка сметана корисніша: 10%, 15% чи 20% жирності

Сметана з високим відсотком жирності не завдасть шкоди, якщо не перевищувати допустиму норму вживання, інформує Ukr.Media. Однак для дієтичного харчування краще вибирати сметану з жирністю 10-15%. Сметана якої жирності корисніша Як було зазначено, сметану з 10-15 % жирності краще вибирати…

Лікарі розповіли, скільки часнику можна вживати на день

Фахівці зазначили, що до складу часнику входить чимало корисних елементів, які сприяють зміцненню імунітету і захисту від вірусів. Тим часом лікарі порадили не ігнорувати інші, більш ефективні засоби проти застуди, інформує Ukr.Media. У ньому (часнику) містяться унікальні ефірні олії. Вони…

Ловушки женской конкуренции: стоит ли бороться с соперницей?

Если в мире животных два самца начинают бороться за любовь прекрасной самочки, то результат всего этого дела весьма предсказуем: либо будет драка, либо соревнование. В первом случае самочка достанется сильнейшему (даже если повыпендривается сначала), а побеждённый зверёк ретируется на соседнюю…

5 найкращих напоїв для людей з підвищеним артеріальним тиском

Вживання цих напоїв допомагає нормалізувати тиск. Серед найбільш корисних — каркаде, несолоний томатний сік, гранатовий сік, інформує Ukr.Media. Майже чверть дорослого населення всього світу у віці старше 40 років страждає від проблем з підвищеним тиском. Дієтологи назвали напої, які можуть…

Чи справді сироп агави корисніший, ніж цукор?

Ми звикли думати, що будь-який підсолоджувач є здоровішим, ніж білий цукор, особливо, коли на етикетці написано, що в ньому міститься низький глікемічний індекс, або 100% чистий продукт, що є ідеальним для діабетиків, або ж екологічна їжа. Наприклад, сироп агави, це…

У чому небезпека кави для жіночого організму

Згідно зі свіжими даними Управління з контролю якості харчових продуктів і медикаментів (США), 90% населення Землі з тією чи іншою періодичністю п'ють каву. У самих Штатах 80% дорослих людей щодня насолоджуються цим напоєм та іншими кофеїновмісними продуктами, інформує Ukr.Media. Вплив…

Чому коли швидко їсти морозиво, або пити крижаний напій “заморожується мозок”

Так кажуть про "холодний" головний біль, який виникає, коли ми їмо морозиво або ковтаємо крижаний напій дуже швидко. Науковий термін — сфенопалатинова гангліоневралгія. Це спосіб, за допомогою якого організм реагує на різке зниження температури в області піднебіння, інформує Ukr.Media. Цей…