Що таке сонний параліч і чи небезпечний він для здоров’я

Уяви, що ти прокинулася рано. Ти бачиш і чуєш все, що відбувається, можеш дихати, але не рухаєся, інформує Ukr.Media.

Проходить кілька хвилин, за які ти встигаєш повірити в те, що втратила контроль над тілом, і тут все стає добре. Звучить страшно, правда? А це і є сонний параліч. Чому він виникає і як його уникнути.

Сонний параліч — нездатність рухатися або говорити при засипанні або пробудженні. Статистика показує, що близько половини дорослих відчували таке хоча б раз у житті.

Основна його причина — недолік сну. Найчастіше паралічу піддаються люди з нарколепсією — психічним розладом з-за страшної втоми. У групі ризику також студенти, люди, що приймають психотропні препарати, працівники з добовими чергуваннями, молоді матері.

І що відбувається?

У людському організмі три типи м'язової тканини: серцева, гладка (ми не можемо ними керувати) і ппоперечнополосата (всі м'язи, завдяки яким ми рухаємося). У період сонного паралічу серцева і гладка м'язи працюють, а ось м'язовий корсет не піддається контролю.

Прокинутися від неможливості рухатися можна і серед ночі, але зазвичай це трапляється вранці, якщо тебе висмикнули з глибокої фази сну. У цій фазі людина не контролює своє тіло, але, як правило, при звичайному пробудженні вона вже проходить і можна нормально рухатися.

Сонний параліч може супроводжуватися жахливими баченнями, наче привид сидить у тебе на шиї або хтось стоїть і дивиться, а ти нічого не можеш зробити. Ці галюцинації не посилюють параліч і не свідчать про психічний розлад, вони проходять разом з паралічем.

Скільки він триває?

Це явище страшне лише за описом, насправді сонний параліч триває від 15 секунд до декількох хвилин.

Намагайтеся не панікувати: чим сильніше ти боїшся, тим довше він буде тримати під контролем твоє тіло. Якщо ти можеш дихати і моргати, значить, короткочасний параліч і треба лише виспатися як слід.

А це небезпечно?

У більшості людей цей стан буває 1-2 рази в житті після сильного недосипу. Але якщо сонний параліч трапляється частіше двох разів у місяць, варто звернутися до невролога або сомнолога. Зазвичай допомагає довгий сон, але деяким людям можуть знадобитися антидепресанти.

У дітей, як правило, паралічу не буває, а у підлітків — вже може. Краще попередити їх заздалегідь, тільки не лякати. Цей стан не небезпечний для здоров'я! І якщо в нього потрапив, наприклад, партнер, можна взяти його за руку і витягнути в нормальне життя.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *