Чому виникає дефіцит заліза в організмі і як його позбутися

Залізо — важливий мікроелемент для краси та здоров'я людини. Проте, за даними ВООЗ, від залізодефіцитної анемії страждає третина жінок дітородного віку та близько 42% дітей до п'яти років. Чому вона виникає і чи можна вирішити цю проблему раз і назавжди?

Залізо — один із найважливіших мікроелементів у метаболізмі людини. Майже 70% всього заліза, що надходить в організм, йде на синтез гемоглобіну: червоні кров'яні тільця за допомогою нього переносять кисень до тканин і запускають енергетичний обмін. Організм витрачає його у великих кількостях щомиті — без нього неможлива робота мітохондрій (енергетичні станції організму, що перетворюють глюкозу на тепло та енергію). Тільки уявіть собі: за день людина витрачає близько 60 кг мітохондрій. Залізо — це також синтез ДНК, правильна робота щитовидної залози та імунної системи. При нестачі заліза організм не має енергії на утилізацію відходів, на фізичну активність, на інтелектуальну діяльність. Проте методів як раз і на все життя підняти рівень заліза до необхідних параметрів немає, інформує Ukr.Media.

Скільки заліза треба людині

Ми повинні постійно заповнювати витрачене залізо: з їжею, а в деяких випадках за призначенням лікаря з лікарськими препаратами, БАДами.

Чоловічий організм (пацієнт середнього зросту) — 4 г заліза
Жіночий організм (пацієнтка середнього зросту) — 3,5 г заліза
Враховуйте, що чим вище людина, тим більше потреби в залізі. Щодня в організм надходить приблизно 1-2 мг заліза з їжею і стільки ж губиться з клітинами шкіри і кишечника, що злущуються.

У певних випадках, таких як хвороби шлунково-кишкового тракту, рясна менструація, дефіцит заліза стає хронічним.

Основні причини дефіциту заліза

  • рясні менструальні або маткові крововтрати,
  • крововтрати при хірургічних втручаннях,
  • прийом антикоагулянтів або антиагрегантів,
  • часте донорство,
  • вегетаріанство і анорексія,
  • хронічні захворювання з порушенням всмоктування заліза (різні гастроентерологічні патології, хронічна серцева, ниркова недостатність).

Чому залізо важливо для косметологів і пластичних хірургів

Регенерація — основа як процесів оздоровлення, так і естетичного лікування/омолодження. Тобто це один і той же процес. У косметології вплив йде через контрольовану травму, тому вкрай важливо, як йде процес відновлення. Недолік рівня заліза в організмі пацієнта може вплинути на очікуваний ефект. У тому числі рівень заліза має величезне значення під час операцій. До 40% пацієнтів мають дефіцит заліза і передопераційну анемію, що в кілька разів збільшує потенційні несприятливі ризики як в ході операції, так і в післяопераційному періоді.

Чи впливає спосіб життя на розвиток дефіциту

Спосіб життя, епігенетика, звичайно, впливають. Якщо людина харчується збалансовано, займається фітнесом, це знизить ризики анемії. Залізо, як було сказано вище, бере участь в процесі життєдіяльності мітохондрій — у виробленні енергії. Є частина заліза, яка міститься в міоглобіні, в м'язах: якщо м'яз в тонусі, залізо довше затримується, що в підсумку дає позитивний результат — легше підтримувати рівень заліза в нормі.

Якщо велика м'язова активність, людина захоплюється спортом, залізо буде витрачатися швидше. Якщо рясна менструація, залізо буде також витрачатися швидше. Якщо з кишечником, шлунком проблеми — їсте що попало, курите, приймаєте алкоголь або, навпаки, обмежуєте себе в харчуванні (голодування без контролю лікаря) — причин багато, але вихід один: діагностика і комплексна терапія.

Як заповнити сильний дефіцит заліза

Пацієнт може здати аналізи і, якщо буде виявлено дефіцит, пройти курс крапельниць. Кількість препарату і кількість крапельниць визначається індивідуально залежно від параметрів, які є в аналізі крові.

Після крапельниць рівень феритину піднімається швидше, ніж після прийому капсул.

Крапельниця — ударна, а не підтримуюча терапія. Наприклад, ми ставимо крапельниці раз на місяць, а залізо має надходити кожен день. Кожен день крапельницю ставити не будеш. Тому правильний алгоритм: харчування, прийом мікроелемента у вигляді капсул плюс ще крапельниці за призначенням лікаря (надлишок заліза так само шкідливий і небезпечний, як його недолік) — тоді це буде адекватна терапія. Плюс залізо саме по собі дуже важко засвоюється, тому обов'язково в комплексі повинен бути прийом вітаміну С в адекватних дозах і фолієва кислота, а також B12, якщо аналізи показали його дефіцит, бо вони працюють в комплексі.

Стаття призначена лише для ознайомлювальних та освітніх цілей і не замінює професійні медичні консультації, діагностику або лікування. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем з будь-яких питань, які можуть виникнути у вас про стан здоров'я.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *