До чого може призвести надлишок фолієвої кислоти в організмі

Фолієва кислота, або водорозчинний вітамін В9 — основний компонент розвитку нових клітин, який надає благотворний ефект на білковий обмін, а також сприяє синтезу ДНК і РНК. Споживання фолієвої кислоти особливо важливо під час вагітності — для формування плаценти, кровотворення і розвитку нервової системи ембріона.

Дефіцит вітаміну загрожує анемією, безпліддям, раннім клімаксом, дефектом розвитку плода, зате "переборщити" з ним досить важко, а побічні ефекти мінімальні. Фолієва кислота входить до складу багатьох ліків і БАДів. Проте лікарі попереджають: безконтрольний прийом вітаміну може мати небажані наслідки, інформує Ukr.Media.

Зниження імунітету і рак

Хоча фолієва кислота бере участь в обміні пуринових і піримідинових підстав, попереджаючи онкологію, для тих, хто вже страждає яким-небудь раковим захворюванням, вона протипоказана. Стимулюючи формування нових клітин, вітамін сприяє зростанню злоякісних пухлин. Уникати самовільного споживання фолієвої кислоти рекомендується і літнім людям.

Група американських вчених під керівництвом доктора медичних наук Університету Тафтса Ліги Пол провела дослідження на літніх мишах, одній групі яких вводилася доза фолієвої кислоти, еквівалентна денній нормі людини, а іншій — двадцятикратно перевищуюча добову норму. В результаті експерименту було встановлено, що підвищені дози фолієвої кислоти знижують активність натуральних кілерів (NK), що захищають організм від вірусних інфекцій і онкології. Зниження імунітету від надлишку фолієвої кислоти було встановлено і рядом попередніх досліджень. Зокрема, дослідження 2005 року виявили незруйновану фолієву кислоту в плазмі крові у 78% жінок у період постменопаузи, і її надлишок також спровокував знижену активність NK-клітин.

Також американські та канадські дослідження 2008 і 2014 років встановили, що препарати фолієвої кислоти підвищують ризик розвитку раку молочної залози і раку простати.

Розвиток аутизму

З 1998 по 2013 рік група вчених Бостонського університету досліджувала 1391 новонародженого, у 100 з яких був діагностований аутизм. При цьому у 16 матерів хворих дітей під час пологів була зафіксована вкрай висока концентрація фолієвої кислоти, а ще у 15 багаторазово перевищувалася норма вітаміну B12. Дослідники дійшли висновку, що значне перевищення норми цих вітамінів збільшує ризик розвитку аутизму майбутньої дитини в 17 разів.

Втім, причин змінювати встановлені рекомендації по прийому вітамінів вагітними, лікарі поки не бачать. Дані дослідження базувалися на обмеженій вибірці, до того ж високий рівень фолієвої кислоти під час пологів ще не доводить, що настільки ж висока концентрація була присутня на ранніх стадіях формування мозку плода. Водночас попередні дослідження підтверджують і зворотну дію фолієвої кислоти, здатної значно знизити ризик різних відхилень в ембріональному розвитку. І все ж при прийомі фолієвої кислоти краще дотримуватися оптимальної добової норми.

Алергічні реакції

Лікарі попереджають, що фолієва кислота може викликати різні прояви алергії — кропив'янку, шкірний висип і свербіж, набряк Квінке, напади бронхіальної астми, а у виняткових випадках навіть анафілактичний шок. Найчастіше алергія виникає при індивідуальній непереносимості речовини.

Інші побічні ефекти

Пацієнтів з перніціозною анемією та іншими видами мегалобластних анемій лікарі застерігають від прийому фолієвої кислоти без вітаміну В12. Здатна тільки згладжувати симптоми, але не лікувати причини, фолієва кислота може привести до важких ускладнень. Не рекомендується приймати вітамін і при ниркових або печінкових захворюваннях. Крім того, обережно з нею варто бути тим, хто страждає підвищеною нервовою збудливістю: великі дози фолієвої кислоти можуть спровокувати безсоння, дратівливість, а у епілептиків навіть викликати судоми. Також тривале споживання фолієвої кислоти у великих дозах може спровокувати нудоту, здуття і болі в животі, діарею та інші порушення роботи шлунково-кишкового тракту.

Яка норма

Передозування фолієвою кислотою — випадок досить рідкісний. Верхній добовий поріг для дорослої людини, згідно з рекомендаціями Національної академії Наук, становить 1000 мкг. У середньому ж дорослій людині на добу потрібно близько 200 мкг, вагітним жінкам — 300-400 мкг, а жінкам у період лактації — до 500 мкг. Найкраще фолієва кислота засвоюється в комплексі з вітамінами С і В12, а також її засвоєнню сприяє супутній прийом біфідобактерій.

Стаття призначена лише для ознайомлювальних та освітніх цілей і не замінює професійні медичні консультації, діагностику або лікування. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем з будь-яких питань, які можуть виникнути у вас про стан здоров'я.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *