Чому в спекотну погоду знижується апетит

Чи варто переживати про те, що погода, яка нагадує екваторіальну, вселила відразу до їжі? Все, включаючи персон, які мріють скинути зайву вагу, не повинні радіти відсутності апетиту. Пора включити кмітливість і знайти особливий підхід до власного організму, інформує Ukr.Media.

Як тільки мова заходить про відсутність апетиту у спекотні дні, всі власники кішок і собак згадують, що їх вихованці теж схильні відмовлятися від їжі в такі дні. У тварин бойкот миски виглядає ще радикальніше, ніж у людей. Фруктовий салатик, або морозиво для хижаків господар їм навряд чи запропонує, а всі потуги спорудити супчик для чотирилапого улюбленця стикаються з повним ігноруванням його кулінарного мистецтва.

Припустимо, в умовах дикої природи вихід на розпечену рівнину або в висушений ліс — ризикована затія. Щоб зберегти життя, доводиться обходитися пошуком найнеобхіднішого — води. Однак котячі воліють полювати в сутінках, коли їх здобуток оживає і слідує на водопій. Та й проживаючи поруч з людиною, кмітливі живі істоти швидко би відмовилися від різноманітних обмежень. Власне, харчовий бойкот у наших вихованців триває не більше доби, ми ж готові тижнями жити на воді і фруктових соках.

Запити організму

Причина відсутності апетиту під час спеки у людини і її улюблених хижаків одна і та ж. Вона криється в способі підтримки власної життєдіяльності та оцінки організмом ресурсів, які для цього потрібні.

Серед головних завдань, які організм теплокровних вирішує за рахунок їжі, значиться і підтримання постійної температури тіла. Чим нижче температура навколишнього середовища, тим більше калорій потрібно отримати з провізії, щоб переробити їх в енергію і не замерзнути.

Зникає бажання поїсти, як тільки температура повітря стає вище температури тіла. Організму доводиться перерахувати необхідну йому в нових умовах кількість провіанту, адаптуватися до нових погодних умов.

Специфікою фізіології людини є можливість охолоджуватися за допомогою зволоження шкірних покривів потовиділенням. Щоб його виробляти, необхідно багато рідини. Заради її одержання організм забуває про всі інші свої потреби. Або не забуває, а плутається у своїх запитах?

Система терморегуляції

Щоб визначитися з тим, як зберегти постійну температуру зсередини, потрібно знати, яка вона зовні. Зробити це дозволяють нервові закінчення, іменовані поверхневими терморецепторами. Вони поділяються на:

 • Теплові.
 • Холодові.
 • У шкірних покривах других більше, і вони розташовані ближче до поверхні. До речі, коли розпечене повітря прогріває тіло до глибоко розташованих теплових терморецепторів, холодові не припиняють роботу, а просто знижують інтенсивність свого сигналу. Так само і при повідомленні про ризик переохолодження теплові рецептори не вимикаються.

  Імпульси від нейронів, розташованих близько до поверхні тіла, направляються в гіпоталамус, куди надходить інформація про температуру в кровоносних судинах, а також є свій термометр, який оцінює мікроклімат в черепній коробці. Обробивши наявну інформацію, цей відділ проміжного мозку приймає рішення про заходи опору агресивному середовищу.

  Живлення та водний баланс

  Про те, скільки вологи організм витрачає на охолодження за допомогою поту в умовах спокою та при фізичній активності, в якій кількості рідини потребує, написано багато. А ось інформація про те, що вказаний як необхідний об'єм води включає в себе і те, що людина отримує з напоїв, і те, що отримує з їжі, чомусь не дуже популярна. Можливо, тому, що вона негативно позначиться на продажах бутильованої води, або ми шукаємо сліди змови там, де їх немає…

  Багато овочів і фруктів більш ніж на 80% складаються з води. Приємною добавкою до необхідного компоненту є вітаміни і мінерали, які для повноцінного функціонування організму в спеку необхідні не менше рідкої субстанції. Та й складати список рятівної їжі тільки з рослинних харчових продуктів нерозумно — м'ясо, сир, риба містять близько 70% води.

  Тут виникає резонне питання: багато тварин більшу частину вологи отримує з їжі, деякі птахи так і зовсім не п'ють води в чистому вигляді, чи здатна людина повторити їх подвиг? Відповідь буде негативною. Потові залози у «непитущих» живих істот відсутні, ми ж витрачаємо значно більше рідини для охолодження організму, чим вони.

  Харчування в спеку

  Заміна їжі напоями, у тому числі і з м'якоттю, пояснюється багатьма медиками як прямий шлях до зіпсованого прикусу і порушення травлення. У ці страшилки можна не повірити — що поганого може статися, якщо харчуватися виключно рідкими продуктами кілька днів?

  Так, за добу ніяких порушень не буде, але виникне спокуса продовжити досвід заради схуднення. Досягти мети вдасться тільки тим, хто знизить калорійність раціону, а ось проблеми наздоженуть всіх сміливців. Висновок: легше уникнути поганої звички, ніж потім боротися з нею й усувати її наслідки.

  Щоб нагодувати маля, відповімо на запитання: чому в спекотний літній день зовсім не хочеться їсти? Чому тварини проходять акліматизацію протягом доби і знову накидаються на їжу, а у нас так не виходить?

  Винен у неправильному підході до складання раціону мозок. Він розглядає їжу і воду як абсолютно різні субстанції. Його до цього привчили, коли в дитячому саду змушували запити з'їдену тарілку супу склянкою компоту.

  Психологи відзначають, що більше схильні заміняти їжу питвом ті, хто перебуває в стані стресу у зв'язку з літніми відпустками. Підготовка до поїздки на курорт мрії — клопітка справа. Відмова від харчування, бурхлива діяльність і сильні емоції призводять до того, що людина проводить відпустку, від'їдаючись і лежачи пластом на найближчому пляжі. Навряд чи так виглядає ідеальний відпочинок. Доведеться змушувати себе їсти?

  Примушувати кого-небудь щось робити, а вже тим більше себе — їсти, не можна. Набагато ефективніше буде запропонувати організму звичну їжу, приготовану за оригінальним «літнім» рецептом. Якщо творчість у розпеченої плити не ваш коник, поекспериментуйте зі спеціями. З їх допомогою можна радикально змінити смак і аромат давно знайомої їжі.

  Джерело: ukr.media

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *