Блог Житомирської обласної наукової медичної бібліотеки

Історія знає чимало прикладів медичних діячів, які домоглися значних успіхів не лише у своїй професії, а й в інших сферах діяльності. Вони керують державами, створюють поеми, опери, скульптури та інші твори мистецтва, відкривають нові закони у фізиці, хімії, економіці і таке інше. Їх називають лікарями-труентами. Що таке труентизм і звідки взялося це слово?

Воно з’явилося в 1936 р, коли знаменитий британський хірург лорд Берклі Мойніхан (на фото) у своїй Лінакровській лекції, прочитаної в Кембриджському університеті, розповів про 61 лікаря, які прославилися поза медициною – в політиці, літературі, мистецтві, філософії, спорті і назвав їх (очевидно жартома) труентами, тобто по-англійськи – прогульниками.

Берклі Мойніхан (Berkeley George Andrew Moynihan) (1865-1936) – англійський хірург і викладач медицини, визнаний авторитет в області абдомінальної хірургії. Він написав кілька монографій з хірургії органів черевної порожнини. Мойніхан підкреслив, що треба отримувати медичний досвід від живих пацієнтів на операційному столі, а не на аутопсії. Він був одним із засновників «Британського хірургічного журналу», який забезпечив можливість спілкування лікарів-хірургів і лікарів інших спеціальностей на національному та міжнародному рівні. У 1929 році був удостоєний звання пера Англії.  Його самого теж можна назвати представником медичного труентизма.

Лікарі-труенти – досить поширене явище у всьому світі і у всі часи, а тому має важливе суспільне значення. На нашому сайті ми будемо знайомити вас з видатними лікарями -труентами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *