Він – звичайний чоловік 33 років. Працює різноробочим, має трьох дітей, кілька разів був одружений. Живе в селі, але часом приїжджає у місто в справах.
Так було й того дня, коли Степан (ім’я вигадане) зайшов у місцеву кавʼярню пообідати й випадково познайомився з соціальною працівницею благодійної організації «100 відсотків життя. Кропивницький» Іриною.
“Розмова була невимушеною. Ми говорили про життя. Я трохи розповів про себе та дітей – мою найбільшу гордість і радість. Ірина ж розповіла про свою роботу – що тестує на різні інфекційні захворювання. А я, здивувавшись, перепитав: «І на ВІЛ?». Не щодня зустрінеш людину, яка працює в цій сфері”, – пригадує чоловік.
Тоді Ірина запропонувала протестуватися на ВІЛ і Степану. Він не вагаючись погодився.
“Я був впевнений, що в мене все гаразд, тому що наркотичні речовини я ніколи не вживав”, – каже чоловік.
Того дня він уже мав заплановану зустріч, тому вони з Іриною домовилися побачитися наступного дня. Адже тест на ВІЛ можна зробити в будь-якому зручному місці, витративши всього 15 хвилин.
Так і сталося. Із соціальною працівницею зустрілися в парку. Чоловік був переконаний, що все гаразд, навіть просив не проводити дотестову консультацію. Ірина все ж розповіла, що найчастіше ВІЛ передається саме статевим шляхом. Статистика свідчить, що 44 % людей не використовували презерватив під час останнього сексу.
“Результат тестування показав, що в Степана – ВІЛ. Чоловік збентежився. Він відмовлявся в це вірити. Довго мовчав, а потім запитав: «А як же мої діти? Вони здорові? Чи є лікування від ВІЛ?». Тоді розповів, що під час шлюбів мав вільні стосунки з іншими жінками”, – розповідає Ірина.
Вона всіляко намагалася заспокоїти Степана, розповіла, що є безплатне медичне лікування – антиретровірусна терапія. Це таблетка, яку потрібно приймати щоденно, – вона дає змогу жити абсолютно повноцінним життям. Також пояснила, що варто зробити тести партнеркам Степана та дітям.
“Я не відчував жодних симптомів, почувався добре. Навіть не планував тестуватися на ВІЛ, та й небагато знав про цю інфекцію. Я вдячний Ірині, з якою познайомився випадково. Вона підтримала мене в цей непростий період”, – каже Степан.
Нині чоловік перебуває на диспансерному обліку – і вже розпочав лікування. Він повідомив першій дружині про ВІЛ, попросив її пройти тестування у своєму місті, залишив контакти Ірини для консультації. Також Степан домовився з Іриною протестувати дітей, які проживають у селі поряд із батьком.
Медики наголошують, тестуватися на ВІЛ необхідно щороку, адже ВІЛ «не сигналізує» в перші роки, але згодом помітно впливає на стан здоров’я людини. Більш регулярно, принаймні раз на три місяці, тестуватися на ВІЛ треба тим, хто в групах ризику. Наприклад, якщо ви або ваш партнер/партнерка мали/мають незахищені статеві контакти, секс із людиною з невідомим ВІЛ-статусом, надавали чи користувалися секс-послугами, вживали наркотики, у разі сексу чоловіків із чоловіками.
“ВІЛ-інфекція – підступна. Може минути багато років, поки ВІЛ проявиться. Ці прояви дуже різноманітні: схуднення, шкірні висипки, збільшення лімфовузлів, тривале підвищення температури тіла, кашель, задишка, погіршення пам’яті, концентрації уваги, паралічі, порушення зору тощо. Регулярне тестування дає змогу запобігати хворобі, не дати розвинутися”, – зазначає завідувачка відділення профілактики та боротьби зі СНІДом КНП «Кіровоградський обласний фтизіопульмонологічний медичний центр КОР» Олена Хомяк.
Перевірити ВІЛ-статус безплатно та конфіденційно на ВІЛ можна за адресою: м. Кропивницький, вул. Преображенська, 2, поверх 6, каб. 614.
За потреби – телефонуйтеь: 067 00 55 303.
Ілюстрація – звідси
Джерело: zpu.kr.ua