Показники якості атмосферного повітря в березні оприлюднили на сайті головного управління Держпродспоживслужи в області.
За результатами спостережень Кіровоградського обласного центру з гідрометеорології, рівень забруднення атмосферного повітря у березні 2024 року в м. Кропивницький характеризувався збільшенням пилу, незначним зменшенням оксиду вуглецю, діоксиду азоту, оксиду азоту та формальдегіду.
У м. Олександрія – збільшенням пилу, незначним збільшенням діоксиду азоту, зменшенням сажі, незначним зменшенням діоксиду сірки.
У м. Світловодськ – збільшенням пилу, зменшенням діоксиду сірки, сажі та незначним зменшенням діоксиду азоту.
Рівень забруднення інших визначуваних інгредієнтів був на рівні лютого.
Перебільшення середньомісячної концентрації в м. Кропивницький спостерігалось із пилу в 1,4 раза. Формальдегід на рівні ГДК.
Перебільшення середньомісячної концентрації в м. Олександрія спостерігалось також із пилу в 1,4 раза. Сажа на рівні ГДК.
Середньомісячна концентрація в м. Світловодськ із діоксиду азоту на рівні ГДК.
Середньомісячні концентрації інших визначуваних інгредієнтів були нижче рівня ГДК.
У порівнянні з глобальними стандартними кліматологічними нормами по опадах (за період 01 січня 1991 р. – 31 грудня 2020 р.) у м. Кропивницький у березні випало 54,4 мм опадів, що в 1,6 раза більше норми (35,0 мм). Реакція опадів носила слабо-кислий-слабо-лужний характер.
У м. Світловодськ випало 48,1 мм атмосферних опадів, що в 1,3 раза більше норми (37,0 мм). Реакція опадів носила слабо-кислий-нормальний характер.
Довідково. Якість повітря є дуже важливою для здоров’я людини. В умовах війни, яку розв’язала російська федерація: в результаті бойових дій, детонування різних видів боєприпасів, використання артилерійської зброї, ракет, авіабомб та пожеж на промислових об’єктах, нафтобазах після влучання снарядів стан атмосферного повітря погіршується. Разом з цим, продовжують працювати промислові підприємства, обробляються поля, сади чи приватні присадибні ділянки пестицидами та агрохімікатами, здійснюються викиди вихлопних газів від автотранспорту.
Усе це змінює склад і властивості атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і (або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров’я людини, зокрема призводять до збільшення кількості дрібнодисперсного пилу в повітрі. Пилові частинки настільки маленькі, що здатні проникати не тільки в легені, а й у серцево-судинну систему. Викликають вони різноманітні легеневі (хронічний бронхіт, хронічне обструктивне захворювання легень) та серцеві захворювання (артеріальну гіпертензію, аритмії, серцеву недостатність), нейродегенеративні (проблеми з нюхом, порушення слуху, симптоми депресії) захворювання, різні види раку, напружують імунітет людини й вона стає вразливою до вірусів та бактерій.
Особливо вразливими до впливу дрібнодисперсного пилу є люди зі слабкою дихальною системою (діти, літні люди та люди з алергічними реакціями). Ефект та наслідки цього впливу різний і залежить від тривалості експозиції забрудника, кількості частинок у повітрі, їхнього фізико-хімічного складу та навіть пори року.
Щоб захистити себе від негативних наслідків впливу дрібнодисперсного пилу потрібно спостерігати за якістю повітря у місці постійного проживання. Зробити це можна за допомогою мапи якості атмосферного повітря, що відображає значення дрібнодисперстного пилу в реальному часі. Пам’ятайте, що час для прогулянок та рухових активностей потрібно обирати тоді, коли повітря чистіше. Натомість краще обмежити своє перебування на вулиці, коли повітря стає більш забрудненим.
Забруднення повітря від дрібнодисперсного пилу не є проблемою, яка виникла тільки в умовах війни. У багатьох регіонах України люди щоденно зазнають впливу від забрудненого повітря, зокрема і від дрібнодисперсного пилу. Тому важливо розуміти причини і наслідки цього явища та приймати заходи для зменшення впливу забрудненого повітря. Відповідальне ставлення до цього питання може зменшити ризики для здоров’я та підвищити якість життя людей.
Джерело: zpu.kr.ua