Скоро вже літо і всі різко починають намагатися позбутися від зайвих кіло. Інтернет підказує різні ідеї: від монодієт до способів, які обіцяють скинути до 20-ти кг за тиждень. Чи так це результативно і як може відбитися на здоров'ї, розповідають гастроентерологи, інформує Ukr.Media.
Чому небезпечно різко худнути
Фахівці пояснюють, що швидке схуднення веде до утворення каменів в жовчному міхурі в 30% випадків.
"Камені — це погано, тому що вони періодично викликають біль", а якщо жовчнокам'яна хвороба ускладниться холециститом, або камені заповнять жовчний міхур під зав'язку, його доведеться видалити. Тому краще худнути поступово".
Чому утворюються камені
За словами експертів, при швидкому скиданні ваги підшкірний жир розпадається. У жировому прошарку, як відомо, багато холестерину. Жир йде на енергетичні потреби організму, а холестерин тим часом потрапляє в кров. Після цього він виявляється в печінці, а звідти потрапляє в жовч. В кінцевому підсумку концентрація холестерину в жовчі зростає і вона випадає в осад. А кристали холестерину поступово формуються, збільшуються і перетворюються в камені.
Після деяких баріатричних операцій камені утворюються майже у всіх, бо вага втрачається швидко, і цей період триває довго через велику початкову масу тіла. Тому під час баріатричних втручань жовчний міхур часто видаляють одномоментно. Все одно найближчим часом він перетвориться в один суцільний камінь.
В основні фактори ризику потрапляють ті, хто сидить на екстремальних дієтах з калорійністю раціону менше 800 ккал на добу, жінки і ті, хто переніс баріатричні операції для зниження ваги.
Що робити, щоб камені не з'явилися
При хорошій моториці жовчного міхура, камені не утворюються. Щоб не було надлишку холестерину в жовчі, не можна намагатися скинути 20 кг за тиждень. За нормами ВООЗ, худнути потрібно не більше ніж на 2 кг в місяць.
Дієта повинна бути збалансованою. Калорійність варто знизити, але пропорції поживних речовин залишити колишніми. Не потрібно сидіти тільки на білках або каші. Не відмовляйтеся повністю від жирів. Вони калорійні, але все ж необхідні організму, бо ганяють жовч, а якщо її не ганяти, то вона застоюється в міхурі, що додатково підвищує ризик утворення каменів.
Джерело: ukr.media